FP12-3.2FR
FP12-3.2FR is a part of our FP - General Purpose Series. Specially designed for stand-by and back-up applications, this 12V 3.2Ah battery is flame retardant to UL94-V0 with 5 years design life in float service.
SPECIFICATIONS
Part Number: 590072
Technology: General Purpose - AGM
Voltage (V): 12
Capacity 20hr (Ah): 3.2
Standards: Flame Retardant
Terminal:
T1T1
Dimensions:
5,28 × 2,56 × 2,6 in.
134 × 65 × 66 mm
FEATURES
puce-bleu-industrial-battery
Maintenance free & non-spillable
puce-bleu-industrial-battery
AGM technology for superior performance
Low self-discharge rate (about 3%/month at 20 °C)
Lead Calcium Grids for superior life
Serie/parallel use possible
Operate in any orientation (excluding continuous inverted use)
Wide range of operating temperatures
Rugged impact resistance ABS case
Low gas emission due to high gas recombination of 99% (VRLA)